Home / Oto Kiralama / izmirde oto kiralama yöntemleri

izmirde oto kiralama yöntemleri

İzmir, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olup, görüşleri bakımından devletle pek uyuşmadığı için devletle sözlü çatışma içerisindedir ve çok fazla arabaya sahip olup, artık araba fiyatları bakımından pahası çok da fazla yükselen bir şehridir. İzmir’de araba kirası yaklaşık 600 TL ve üzeri olup, araba kirası bakımından bir sürü zorlukla karşılaşıldığı bir kenttir. Araba için de devlet standartlarına getirebilmesi için bir sürü bakımı ve kontrolü yapılması gerekir, aksi takdirde devlet arabasını yapmayan kişiye 1300 TL ile 2000 TL arası değişen yaptırımlar, uyulmadığı takdirde de hapis cezası uygular.

İzmir’de, araba kiralayabileceğiniz birçok seçenek var ama kişinin bütçesine uygun olan arabayı kiralamamak, işin kolayına kaçmak anlamına gelir ki bu sahteciliğe girebilir. Bu yöntemler, kendi içinde çeşitlenebildiği gibi kalitesine ve fiyatına uygun, şehrin geri kalanındaki yerlerle de yarışabilir. Siz, arabanın uygun olduğunu anlamak için oto kontrol uygulamalarını iyi bilmelisiniz – aksi takdirde herhangi bir polis, sizin pencereyi açmanızı bekler. Bu da kişinin hürriyetine gasp halinde algılansa bile – suç işlediğinizde bu hürriyetin elinizden alınması kadar kolay bir durum yoktur.

Oto kiralamak için önce eğer geçerli ve uygun bir ehliyetiniz olması gerekir. Sonra ruhsatınızın olması gerekir – ehliyetsiz ve ruhsatsız bir hayat bir ülkede araba kullanmanız için olmazsa olmaz husustur. Sonra bu ruhsatların uygun bir acentede imzalı ve devletçe geçerli olması gerekir, aynı şekilde ehliyetin A2 sınıfında olup daha aşağı sınıflarda, ülke içinde araba kullanamayabilirsiniz. Ruhsatınızın da devletçe kabul edilen bir acente tarafından yapılması şarttır. Bunlar olduktan sonra arabanızın vizesi ve kasko sigortasının yapılması gerekir – vizesinde bütün aletlerinin tam, yerinde ve sınıfında; kırık, çıkık ve parçalanmış bir yeri olmadan yapılması gerekir. Sizin araba sürebilmesi için antifriz suyunun uygun olması ve camların silinmesi için yağmur suyunun dengeli konulması gerekir. Bu arabaya güzel bakmanın öncelikli bir koşulu olup, sonra da arabanın korunumu ve tam bakımı için ilk aşamadır.

Bakımını ve kaskosunu yaptıktan sonra arabanın ayarlarını, kendi bilgilerinize göre değiştirmek gerekir. Bu bilgilerde, araba kiralamak için kaç litre yaktığını ve litresi TL bakımından kaç kuruşa geldiğini hesaplamak için bir ölçek vardır ve o ölçekten yararlanmanız gerekir. Bu ölçeklerin, ne anlama geldiğini anlayamıyorsanız – arabayı ve aynı özellikte olan arabayı kullanan birisinden yardım almanız gerekir. Hepsini bitirdikten sonra da bu arabayı düzenli olarak benzine götürüp, kaç kuruş yaktığını öğrenmeniz gerekir. Daha sonra – arabayı trafiğe günler boyunca uygun kullandıktan sonra anayol ve otoyol kurallarına uygun olarak sürüp, kavislere ve kasislere dikkat edip, en son gün otomobilin sahibine ya da başka kullanıcısına teslim etmeniz gerekir.

Araba kiraları turistler için ve yabancı ülkelerden gelen vatandaşlar için çok cazip olup, Türk vatandaşlarının da Türkiye içerisinde daha iyi kullanabilmesi için fiyatlar çeşitlenmiştir. Dövizli alım, EURO (Avrupa Para Birimi), Amerikan Doları, İngiliz Sterlini gibi kurlarla da ödeyebilirsiniz. Ayrıca, bilgi olarak arabaların Türkiye’de alımı satımında İsviçre Frankı da çok kullanılır. Bu ve benzeri gibi cazibeler – arabayı iyi bilen, ehliyeti ve ruhsatı iyi olan ve arabaya iyi bakabilen insanlar için geçerlidir. Bu gibi özelliklerin iyice okunup, araba alımında size yardımcı olması için tavsiye ederiz.

About admin

Check Also

Araç kiralama hakkında

Hayatınızı ve işlerinizi kolaylaştıracak otomobiller ile vakitten ve bütçenizden tasarruf edin. İzmir araç kiralama ile …